Trenerzy na szkoleniu

• autor: d1graal, 2013-12-22 07:55

W dniach 20-21 grudnia trenerzy GTS - Tadeusz Gralak, Zbigniew Cierzan oraz Dawid Gralak - z własnej inicjatywy i po opłaceniu opłaty wpisowej w wysokości 140 zł/os. uczestniczyli w kursokonferencji organizowanej przez Pomorski Związek Piłki Nożnej w Centralnym Ośrodku Sportu w Cetniewie-Władysławowie. Wpisowe opłacone ze środków własnych trenerów pozwoliło im poszerzyć swoją wiedzę i warsztat trenerski o zagadnienia związane z "Dyspozycjami siłowymi w treningu piłkarza". Wśród prelegentów znalazło się mnóstwo znamienitych postaci ze świata piłki nożnej. A podsumowanie konferencji znajduje się poniżej.

Po zakwaterowaniu w COS Cetniewo trenerzy wzięli udział w wykładach teoretycznych związanych m. in. z metodyką ogólnego treningu siłowego, treningiem plyometrycznym na etapie szkolenia specjalnego, przygotowaniem siłowym zawodników zespołu profesjonalnego.

Drugi dzień poświęcony był wymianie doświadczeń przez trenerów w trakcie paneli dyskusyjnych oraz na zajęciach praktycznych. Tym razem myślą przewodnią dyskusji i prezentacji było przygotowanie siłowe na poszczególnych etapach szkolenia dzieci i młodzieży.

Zarówno w piątek jak i w sobotę wykłady prowadzone były przez szkoleniowców i działaczy PZPN, Pomorskiego ZPN jak również profesorów na co dzień zajmujących się omawianymi dziedzinami na AWFiS w Gdańsku. Byli to prof. Władysław Jagiełło z Zakładu Sportów Walki oraz prof. Zbigniew Jastrzębski z Zakładu Fizjologii - obydwaj AWFiS. Drugi z wymienionych profesorów był również trenerem przygotowania fizycznego Reprezentacji Polski prowadzonej przez Pawła Janasa i wziął z nią udział w Mistrzostwach Świata w 2006r.

Kolejnymi wykładowcami mieli być  trenerzy ekstraklasowi: Czesław Michniewicz oraz Michał Probierz. Niestety tylko ten pierwszy pojawił się na konferencji i przedstawił aspekty przygotowania siłowego zespołu profesjonalnego. Wykład nieobecnego trenera Probierza zastąpiła prelekcja Wojciecha Łazarka - zasłużonego trenera i działacza, selekcjonera Reprezentacji Polski w latach 1986-1989 na temat "Trener - wychowawca, technolog czy doradca?". Mimo późnej pory - wykład zaczął się o godzinie 21 - prowadzący był w stanie porwać zgromadzonych trenerów w podróż do świata trenera z ogromnym doświadczeniem w życiu piłkarskim i starał się zainspirować dużo młodszych trenerów do kroczenia przez trenerską karierę z godnością wbrew trudnościom związanym ze słabszymi momentami kariery.

Następny dzień rozpoczął się od dyskusji na temat "Przygotowania siłowego w poszczególnych etapach szkolenia dzieci i młodzieży" moderowanej przez prof. Andrzeja Szwarca z Pracowni Piłki Nożnej Zakładu Zespołowych Gier Sportowych AWFiS. Po zapoznaniu się z teorią trener kadry Województwa Pomorskiego r. 2000/2001 Grzegorz Grzegorczyk przedstawił założenia pokazowej lekcji treningowej po czym uczestnicy udali się na Halę Sportową, aby zapoznać się z wachlarzem ćwiczeń służących rozwojowi siły u zawodników piłki nożnej. Kolejnym, przedostatnim elementem konferencji było omówienie "Unifikacji organizacji szkolenia i systemu współzawodnictwa dzieci i młodzieży piłkarskiej w Polsce" przygotowanej przez PZPN. Końcowym elementem było podsumowanie i wręczenie certyfikatów, które potwierdzają udział w konferencji.

Podsumowując, trenerzy opuścili Centralny Ośrodek Sportowy w Cetniewie-Władysławowie wyposażeni w obszerny zbiór wiadomości teoretycznych i praktycznych, które odpowiednio dobrane z pewnością przyczynią się do rozwoju dyspozycji siłowych piłkarzy poszczególnych drużyn.

Poniżej kilka zdjęć z konferencji.
1. Trenerzy GTS przed głównym budynkiem COS Cetniewo-Władysławowo.

2. Trenerzy GTS w trakcie lekcji pokazowej. Na pierwszym planie Kadra Województwa Pomorskiego r. 2000/2001.

3. Trenerzy i zawodnicy kadry wojewódzkiej prezentują przykładowe ćwiczenia.

4. Wywiadu udziela Paweł Kryszałowicz, były Reprezentant Polski a obecnie wiceprezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej oraz Prezes KS GRYF Słupsk.

5. Trenerzy GTS w towarzystwie Czesława Michniewicza, trenera wielu Klubów polskiej Ekstraklasy.

6. Z Wojciechem Łazarkiem, byłym selekcjonerem Reprezentacji Polski, byłym piłkarzem oraz zasłużonym trenerem wielu polskich i zagranicznych Klubów.

7. Trener Tadeusz Gralak i trener Zbigniew Cierzan z Certyfikatami.